
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Matkamiesten illallinen 27.7.2022
27.7.2022 18:00
75€
Istahda illallispöytään historioitsijoiden Leena ja Jyrki Paaskosken sekä hotellin emännän Saimi Hoyerin kanssa. Tarinoissa seuraanne liittyvät lukuisat tunteelliset ja tieteelliset matkamiehet, jotka eri vuosisadoilla ovat hurmaantuneet Punkaharjusta. Tiedätkö mitä mieltä Zachris Topelius oli Punkaharjun hotellin emännöitsijästä? Miksi J. L. Runebergia pelotti niin kovasti harjulla?
Haluatko kuulla, keneen Eino Leino iski runoilijan silmänsä? Tai mitä tekemistä Punkaharjulla on venäläisen värivalokuvauksen pioneerin Sergei Prokudin-Gorskyn kanssa? Miten matkakirjailija Ernst Lampén kuvaili hotellivieras Jekaterina Panfilovnan rintavarustusta?
***
Matkamiesten illallinen Leenan, Jyrkin ja Saimin seurassa alkaa klo 18.
Matkamiesten neljän ruokalajin illallinen 75 € / hlö
Menuun sopiva viinipaketti 39 € / hlö
Jos haluat keskustella Punkaharjun historiasta jo aperitiiviksi, liity Jyrkin seuraan hotellin baarissa tuntia ennen illallista.
***
Lisätiedot ja varaukset:
+ 358 15 511 311