Villiyrttien ja sienten maailmaan sukelletaan syyskuun kolmantena viikonloppuna. Paikan päällä ovat sieniasiantuntijat Martti Hakala ja Toini Kumpulainen. Villiyrttien salaisuuksista viikonloppuna vastaa villiyrttispesialisti Tommi Kangas.
Viikonlopun aikana perehdytään villiyrttien ja sienten makuyhdistelmiin. Lisäksi Saimi Hoyerin luento sienten makuskaaloista vie meidät vielä syvemmälle sienten maailmaan.
Viikonloppuun kuuluvat aamiaiset, kaksi lounasta, rantasauna sekä ainutlaatuinen Sami Tallbergin suunnittelema sieni-illallinen. Opastetut sieniretket Punkaharjun kansallismaisemissa sekä ohjatut luennot ja keskustelut asiantuntijoiden ja vieraiden kanssa.
Tervetuloa mukaan yhteiselle sienimatkalle Punkaharjun maisemiin!
***
Viikonlopun ohjelmaan voit tutustua tästä.
***
Osallistumismaksu sieniviikonloppuun on 170€ henkilöltä. Majoitus ei kuulu hintaan.
Majoittua viikonlopun aikana voi joko hotellilla, metsähuoneissa tai höyrylaiva S/S Savonlinnan hyteissä.